KUTNÁ HORA KATEDRÁLA SVATÉ BARBORY

 
 

Katedrála sv. Barbory, patřící k nejcennějším dílům vrcholně a pozdně gotické architektury v Čechách, byla založena kolem roku 1380. Stavbu prováděla do roku 1420 huť Petra Parléře. Do začátku husitských válek byl postaven katedrální chór s věncem kaplí, poté byla stavba na několik let přerušena.

KUTNÁ HORA

Záznamy: 1 - 5 ze 5

KATEDRÁLA NA NEBEVZETÍ PANNY MARIE

Chrám Nanebevzetí Panny Marie je chrámem světla. Mohutná okna i celková dispozice stavby neměla ve své době v Čechách obdoby. Kombinuje cisterciácký důraz na prostotu a chudobu a gotický majestát katedrály. Výzdoba ve srovnání s dobovými stavbami skoro chybí, ale o to větší roli tu dostává samo světlo. Každou minutu proměňuje interiér a celou, už tak žensky subtilní stavbu, odlehčuje a unáší ji do nadzemských výšin…Katedrála je ve srovnání s dalšími památkovými objekty skutečnou exkluzivitou a stojí za to ji vidět. Od centra je vzdálena asi kilometr. Spolu s Barborou a historickým centrem je součástí listiny chráněných památek UNESCO.

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv Jana Křtitele
Zadavatel: Cisterciácký klášter v Sedlci - opat Jindřich Snopek
Původně gotický klášterní kostel Sedlec byl v ruinách celých 250 roků po vyplenění husitskými vojsky. Opat Jindřich Snopek rozhodl o jeho velké rekonstrukci, Jan Santini Aichla se ujal řízení stavby v roce 1703.  Dokončená stavba kostela byla znovu vysvěcena v roce 1708. Santini zvládl složení neobvyklé výšky a hloubky proporce kostela prostoru pomocí zvýraznění rytmu zdí a kleneb. Barokní převod se projevuje v návrhu točité schodiště a prvků v oltářního prostoru. Středověká katedrála a Santiniho zkušenosti v Sedlci, se stala stálou inspirací pro jeho další tvorbu a začlenění gotické a barokní architektury.

 

KUTNÁ HORA: KATEDRÁLA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Záznamy: 1 - 7 ze 7